Akrepler Hakkında 11 Kısa Bilgi

Akrepler Hakkında 12 Kısa Bilgi

Akrepler hakkında 12 kısa bilgiye göz atın. Akreplerin akreplerin bulunduğu zehirli kuyruk sokması, büyük akreplerin de nasıl büyüyebileceği ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinin.

Akrepler hakkında çeşitli ilginç bilgileri okuyun ve keyfini çıkarın.

 1. Akrepler, Eklem bacaklılar sınıfının yırtıcı hayvanlarıdır ve bu durum onları örümcekler, akarlar ve keneler ile kuzen yapar .
 2. Akreplerin sekiz bacağı, bir çift kerpeten şeklinde kıskaçları (pedipalps) ve sırtlarının sonunda eğri duran zehirli bir kuyruk vardır.
 3. Akrep kıskaçlarını avını hız şekilde yakalamak için kullanır ve daha sonra zehirli kuyruğu ile avını öldürmek veya felç etmek için sokar. Aynı zamanda akrepler, kuyruklarını yırtıcılara karşı yararlı bir savunma olarak kullanılır.
 4. Akrep türlerinin büyüklüğü 0.09 cm ila 20 cm arasında değişir.
 5. Akrepler Antarktika hariç tüm kıtalarda bulunabilir .
 6. Bilinen 1750’den fazla akrep türü vardır. İnsanlar genellikle akreplerden korkarlar ama akrep türlerinden sadece 25 tanesi bir insanı öldürebilecek zehre sahiptir.
 7. Karanlık ve ay veya benzeri ışık altında akreplerin parladığı bilinmektedir. Bu duruma dış kabuklarında bulunan floresan kimyasalları neden olmaktadır.
 8. Akrepler genellikle gece aktif gezerler ve beslenmek için ortaya çıkarlar. Gündüz gün boyunca kayaların altında veya toprak altına açtıkları deliklerde saklanırlar.
 9. Akrepler tek seferde 6-12 ay yetecek yiyeceği vücudunda depolayabilir. Aktif olmayan yaşam tarzları, yavaş çalışan metabolizması uzun süre yemeden hayatta kalmalarına olanak sağlar.
 10. Geleneksel Çin tıbbında akrep şarabı ile hastalar tedavi edilirken, akrepler Çin mutfağının aynı zamanda vazgeçilmez yemeğidir.
 11. Akrep, Zodyak’ın 12 işaretinden biridir ve yıldızlarda Akrep takımyıldızı tanımlanır.
 12. Akrepler dış iskeletlerini yani kabuklarını sürekli dökerler, yeni kabuk sertleşene kadar yırtıcılara karşı çok savunmasız kalırlar.

Leave a Reply