Bukalemun Hakkında 14 Kısa Bilgi

Bukalemun Hakkında 14 Kısa Bilgi

Bukalemun hakkında 14 kısa bilgiye göz atın. Bukalemunların neden renk değiştirdiğini, kaç bukalemun türü olduğunu, ne yediklerini ve çok daha fazlasını öğrenin.

 1. Bukalemunlar, sürüngenlerin kertenkele grubunun çok eşsiz bir türüdür .
 2. Bukalemunların yaklaşık 160 türü vardır.
 3. Bukalemunlar tropikal iklime sahip ülkelerde, yağmur ormanlarında ve çöllerde yaşarlar.
 4. Dünyadaki bukalemun türlerinin neredeyse yarısı Madagaskar’a özgüdür , Afrika’da ve Güney Avrupa’da Asya’da Sri Lanka’ya kadar bulunurlar.
 5. Cildin altında kromatofor adı verilen özel renk pigment hücreleri, bazı bukalemun türlerinin cilt rengini değiştirmelerine izin vererek pembe, mavi, kırmızı, turuncu, yeşil, siyah, kahverengi, sarı ve mor renk desenler oluşturabilirler.
 6. Bukalemun kamuflaj için renk değiştirir, ancak bu her zaman ana sebep bu değildir. Çiftleşme döneminde veya başkalarını korkutmaya çalışırken derileri daha koyu renk olur. Erkekler, dişilerin dikkatini çekmek için yarışırken açık renkli desenler gösterir. Çölde yalayan bukalemunlar ise soğuk havalarda ısıyı emdiği için siyah renge, çok sıcak saatlerde ise gri renge dönerler.
 7. Bukalemunların gözlerini birbirinden bağımsız şekilde 180 derecelik açıyla döndürebilir ve , böylece aynı anda iki farklı nesne görebilirler. Bu onlara 360 derecelik tam bir görüş alanı sağlar.
 8. Bukalemunlar 5-10 metre uzaklıktaki küçük böcekleri bile görebilecekleri keskin gözleri sahiptirler. Özel gözleri sayesinde geceleri ve zifiri karanlıkta dahi görebilirler.
 9. Bukalemunlar, avlarını yakalamak için dillerini genellikle vücutlarının iki katından fazla ileri doğru fırlatabilir ve bu sayede yapışkan dili ile avlarını yakalar.
 10. Bukalemunların dili, avına sadece 0.07 bölünme saniyesinde ulaşabilir.
 11. Bukalemunlar genellikle çekirge, cırcır böceği ve sopa böcekleri gibi büyük böcekleri yerler, bazı büyük türler de diğer kertenkeleleri ve genç kuşları yer .
 12. Bukalemunların kulakları olmamasına rağmen sağır değillerdir.
 13. Bukalemun türlerinin çoğunda başlarında boynuz benzeri yumrular veya tepeler bulunur.
 14. Bukalemun türleri 15 mm kadar küçük veya 69 cm kadar büyük olabilir.

Leave a Reply