Çekirgeler Hakkında 10 Kısa Bilgi - Kapak

Çekirgeler Hakkında 10 Kısa Bilgi

Çekirgeler hakkında 10 kısa bilgiye göz atın. kaç tür çekirge olduğunu, ne yedikleri, bir çekirgenin ne kadar sıçrayabileceği, göçmen çekirgelerin türünün özelliklerini ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinin.

Oku ve çekirge hakkında çeşitli ilginç bilgilerin tadını çıkar.

Çekirgeler Hakkında 10 Kısa Bilgi
Çekirgeler Hakkında 10 Kısa Bilgi
  1. Çekirge Caelifera alt familyasına ait Orthoptera takımından bir böcektir .
  2. Göçmen çekirgeler aslında kısa boynuzlu çekirge türleridir, genellikle büyük sürüler halinde toplanırlar ve yeşil bitki alanlarının tümünü yok edebilirler, çünkü tek bir çekirge günde vücut ağırlığının yarısını yiyebilir. Çekirgeler sadece ABD’de her yıl yaklaşık 1,5 milyar dolar hasar vermektedir.
  3. Dünyada genellikle 11.000 civarında bilinen çekirge türü vardır ve genellikle çimenli tarlalarda, çayır ve orman alanlarında yaşar.
  4. Çekirge otları, yaprakları ve tahıl bitkileri gibi yiyecekleri parçalamak küçük testere biçimde bir çeneye, 2 antene, 6 bacak, iki çift kanata sahiptir.
  5. Bazı çekirge türleri, arka bacaklarını birbirine sürterek ya da vücuda sürtünerek veya uçarken kanatlarını çarparak ses çıkarır.
  6. Çekirgeler 5 cm kadar büyür ve bazıları 12.7 santim kadar büyür. Dişiler genellikle erkeklerden daha büyüktür.
  7. Çekirgeler yaşadığı coğrafyaya göre kamufle olacak biçimde evrimleşmiştir. Çöl alanlarda kahve rengi türler, yeşillik alanda yeşil renkli çekirgeler yaşamaktadır.
  8. Çekirgeler yaklaşık 25 cm yüksekliğinde ve yaklaşık 1 metre uzunluğunda atlayabilirler. İnsanlar çekirgeler gibi atlıya bilseydi yaklaşık 1 futbol sahası uzunluğunda atlayabilirdi.
  9. Çekirge olabildiğince zıplayabilir çünkü arka ayakları minyatür mancınık gibi tasarlanmıştır. Bacaklarını dizde büker, diz içindeki mekanizma enerji depolar. Çekirge atlamaya hazır olduğunda, bacak kaslarını gevşeterek yay gibi havaya fırlatmasını sağlar.
  10. Çekirge Afrika, Orta ve Güney Amerika ülkelerinde yaygın olarak yenir, böcek çok iyi bir protein kaynağıdır.

Leave a Reply