Diare

Diare Nedir ? Sebebi ve Tedavisi

Diare nedir ; diare hastalığını oluşturan sebepler nelerdir ve tedavisi nasıl gerçekleştirilir ? Daha detaylı bilgi almak için lütfen makalenin devamını okuyunuz.

Diare, yumuşak dışkının çok sık olarak vücut dışına atılmasınıdır. Halk arasında ishal.

Diarenin Sebepleri

Diarenin çeşitli sebepleri vardır. Bunları akut ve kronik olarak sınıflandırmak, durumun izahını kolaylaştırır.

Akut Diare

En sık rastlanan sebebi, zehirli gıda veya salmonella grubu bakterilerin bulaşmış olduğu besin maddelerinin yenilmesidir.

Seyahat edenelrde görülebilen diare’nin nedeni bu olabileceği gibi, kalınbağırsaktaki organizmaların değişmiş olması da olabilir. Kalınbarsaktaki bu yeni organizmalar normalde hastalık meydana getirmezler, fakat vücut bunlara alışana kadar, bağırsağı tahrip edebilirler. Bakteriel dizanteri (bkz. Dizanteri) besin zehirlenmesinde olduğu gibi ani başlamaz ve bu tip dizanteriye yol açan organizmalar, Shigella, Flexner ve Sonne gruplarındadır.

Diare, bilhassa sıcak iklimli bölgelerde görülür. Ilımlı iklimlerde de özellikle aynı yerlerde çalışan gruplarda rastlanabilir ve ciddi salgınlar görülebilir. Kolera’da görülen diare, çok ağırdır. (bkz. Kolera.)

Akut Diare Tedavi

Besin zehilrnmesi ve seyyah diaresinin tedavisi semptomatiktir. Bağırsak hareketlerini yavaşlatacak en iyi ilaç, tebeşirafyon veya kaolen-morfin karışımdır. Bakteriel dizanteride etken organizmanın kültürü yapılıp hangi antibiyotiğe karşı hassas olduğu tespit edilmelidir, fakat bu testin yapılmasının mümkün olmadığı hallerde, genellikle tetrasiklin verilir.

Dizanteri yapan organizmalar, eski yıllarda çok fazla kullanılmış olan sulfonamidlere karşı artık resistandırlar. İstirahat önemlidir. Hastalık, özellikle shiga enfeksiyonlarında, çok ciddi olabilir ve bilhassa çocuklarda dehidratasyonla mücadele gerekir. Ufak çocukların hafif diarelerinde hiç bir spesifik tedavi, bir gün süreyle katı gıdaya kesmek ve sadece şekerli su vermektir. Daha ağır vakalarda, neomycin verilir.

Kronik Diare

Kronik diare, sindirim sistemi dışında da olabilen çok çeşitli hastalıkların belirtisidir. Sindirim sistemi tümörleri, amip enfeksiyonları, solucan engeksiyonları, çocuklarda çöliak hastalığı, ülseratif kolit, “asabi diare” ve “irritabl kolon”, Graves hastalığı, zehirlenme, antibiyotik tedavisi sırasında ortaya çıkan hassasiyet, bu çeşit hastalıklardandır. Kronik diarenin tedavisi, sebebin tedavisidir ve bu, özellikle teşhisin güç olduğu “asabi diare” ve “irritabl kolon” da önemlidir. Bazı kişiler, kabızlık korkusundan, devamlı müshil yutarak, kendi kendilerini zehirlerler, diğer bazıları da, bağırsak çalışmalarını hissiyatlarının aynası olarak görülür.

Leave a Reply