Fetus Nedir ve Tanımı

Fetus Nedir ; Kısaca Tanımı Ve Anlamı

Fetus nedir ; kısaca tanımı ve anlamı. Embryo’dan doğuma kadar geçen 9 ayda fetusun gelişim süreci ve daha fazlası için lütfen okumaya devam ediniz.

Fetus, ana rahminde bulunan çocuğa, insana benzer şekle gelişiye, doğuşu arasındaki sürede verilen addır. Bu devreden önce ise, gelişmekte olan bu organizma, embryo adını alır. Ovum bkz. (yumurta), Fallop tübünde döllenir be ilk hafta içinde uterus boyu 12,7 mmç’yi bulur.

  • 4’üncü hafta sonunda, embryo, virgülü andırırcasına bükülür ve üzerinde , kulak, kol ve bacakları yapacak olan tomurcuklar belirler.Buna takip eden haftada, gözler ortaya çıkar ve kol, bacak kısımları belirlenir.
  • 2’nci ayın sonunda, embryo tam oalrak insana benzer; burnu, ayrı ayrı parmakları vardır ve o zamana kadar çok belirli olan kuyruk, bir artık organ halini almıştır.
  • 3’üncü ayda, kol ve bacaklar tam şekillenir, tırnaklar belirir ve cinsiyeti kesinleşir.
  • 4’üncü ayda, fetus 101-152 mm. uzunluğundadır, saçlanmış ve bacaklar diğer kısımlara göre uzanmıştır.
  • 6’ncı ayda, 305 mm. olan getusta, kirpik ve kaşlar çıkmıştır. Bir ay sonra da gözler açılır. ve doğan fetus, yaşatılabilir.
  • 8 ve 9’uncu aylarda, fetusun şişmanladığı ve derisinin normal rengini aldığı görülür. Doğumda normal kilo 2,9-3,4 kg. ve normal boy da 508mm.’dir.

Doğum öncesi fetus, oksijen ve yiyeceğini ana kanından edinir. Ana-fetus arası bu alışverişi sağlayan, rahim duvarlarına yapışık, etli bir doku olan plasenta’dır; ana-fetus dolaşımı arasında direkt ilgi yoktur.

Fetus’u plasenta’ya, göbek ipi bağlar (göbekbağı) ve bu oluşum doğumdan sonra körelir.

Leave a Reply