Flamingolar Hakkında 11 Kısa Bilgi

Flamingolar Hakkında 11 Kısa Bilgi

Flamingolar hakkında 11 kısa bilgiye göz atın. Altı flamingo türünün nerede yaşadığını, flamingoların neden pembe tüylere sahip olduğunu, flamingoların yiyeceklerini nasıl seçtiğini ve çok daha fazlasını öğrenin.

Okuyun ve flamingolar hakkında çeşitli ilginç bilgilerin tadını çıkarın.

 1. Flamingolar büyük sığ göller,dereler ve kumlu adalarda yaşayan bir tür yürüyen kuştur .
 2. “Flamingo” kelimesi, daha önceki Latince “flamma” kelimesinin alev veya ateş anlamına gelen İspanyolca “flamenko” kelimesinden gelmektedir.
 3. Dünyada altı flamingo türü vardır. Eski Dünya’da iki, Yeni Dünya – Amerika’da dört tür yaşamaktadır.
 4. En yaygın flamingo, Afrika, Güney Avrupa ve Güney, Güneybatı Asya bölgelerinde bulunan Büyük Flamingo’dur. Küçük flamingo en çok sayıda olanıdır ve Afrika’nın Büyük Yarık Vadisi’nde Kuzeybatı Hindistan’a kadar yaşar .
 5. Büyük flamingo, 1,5 metre uzunluğuna ve 3,5 kg ağırlığına ulaşabilen en büyük türdür. Küçük flamingo 2,5 kilo ağırlığında, sadece 90 santim uzunluğundadır.
 6. Vahşi flamingolarda esaret altında 20-30 yıl ve bazen 50 yıldan fazla yaşar.
 7. Çoğu zaman flamingolar bir bacağın üzerinde durur, diğer bacağı vücudun altına saklar. Bunu neden yaptıkları tam olarak bilinmemektedir, ancak vücut ısısını koruduğuna inanılıyor.
 8. Flamingo tüylerinin pembe ile kırmızımsı rengi, plankton, tuzlu su karidesleri gibi yiyecekleri tükettikleri için oluştuğu bilinmektedir.
 9. Flamingolar sosyal kuşlardır, bazen binlercesi bir arada yaşar, bu yırtıcılardan kaçınmaya, yiyecek alımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur ve yuvalama için daha iyidir.
 10. Flamingo kolonileri 50 kuşa kadar üreyen gruplara ayrılır, bunlar senkronize bir ritüel ‘dans’ gerçekleştirir, böylece boyunlarını yukarı doğru gererek, kafalarını sallayarak ve kanatlarını çırparak çiftleşmek için çağrı yaparlar.
 11. Flamingo Bahamalar’ın ulusal kuşudur.

Leave a Reply