Foklar Hakkında 14 Kısa Bilgi

Foklar Hakkında 14 Kısa Bilgi

Foklar hakkında bilinmesi gereken 14 kısa bilgiyi okumanın keyfine varın. Foklar, sıcakkanlı deniz memelileridir. Denizde ve karada yaşaya bilen oksijene ihtiyaç duyan yüzgeçayaklıların bir çok türü bulunmaktadır.

Fokların ne yediği, ne kadar yaşadıkları ve diğer ilginç bilgiler hakkında daha fazla bilgi edinin.

 1. Foklar yarı yarı deniz memelileridir. el ve ayaklar yerine dört adet paletleri vardır, bu yüzden pinnipedia olarak bilinen ‘Yüzgeçayaklılar’ anlamına gelen bir hayvan familyasıan bağlıdırlar.
 2. Foklar 3 ana tipe ayrılır, bunlar; Halkalı fok, Gerçek Foklar ,Kulaklı Foklar.
 3. Fokların kara kökenli, ayı veya su samuru benzeri atalardan evrimleştiğini düşünülmektedir.
 4. Yaklaşık 33 tür fok vardır.
 5. Foklar dünyanın çoğu sularında bulunur, özellikle Arktik okyanusunda ve bazı tropik ada ve sularda bulunur.
 6. Foklar, soğuk suda kendilerini sıcak tutan yumru adı verilen bir yağ tabakasına sahiptir. Kaygan kürkleri suda süzülmelerini ve hızlı yüzmelerini sağlar.
 7. Fokların bıyıkları, karanlık sularda avlarını bulup yakalamasına yardımcı olur.
 8. Foklar ortalama 25-30 yıl yaşar, dişileri genellikle erkeklerden daha fazla yaşar.
 9. Yetişkin bir fok ortalama 1 metre boyunda ve 45 kilo ağırlığındadır.
 10. Fok etçil bir memelidir, genellikle balık , kalamar, kabuklu deniz ürünleri, kabuklular veya deniz kuşları ile beslenirler. Bazı fok türleri, kendinden küçük diğer fok türlerini yemektedir.
 11. Foklar genel olarak suda yaşarlar, sadece çiftleşmek, doğum yapmak, tüy dökmek veya balinaları ve köpek balıkları gibi yırtıcılardan kaçmak için karaya gelirler .
 12. Foklar su altında uyuyabilir.
 13. Bazı fok türleri, kalp atışlarını yavaşlatarak ve oksijeni koruyarak nefeslerini yaklaşık iki saat su altında tutabilirler.
 14. İnsanlar balinaları avlamak için, kürkleri ve etleri için fokları kontrolsüz şekilde öldürmektedir. Günümüzde uluslar arası yasalara göre fok avlamak yasak olmasına rağmen, yasa dışı yollar ile foklar hala avlanmaktadır.

Leave a Reply