Glomerülonefrit

Glomerülonefrit Hastalığı Nedir ?

Glomerülonefrit hastalığı nedir ; hastalığın belirtileri, sebebi ve tedavisi hakkında tüm bilgiler için lütfen makalenin devamını okuyun.

Glomerülonefrit hastalığı, glomerülleri etkileyen bir böbrek hastalığıdır. bkz. Böbrek.

Glomerülonefrit Hastalığı Sebebi

Hastalık, genellikle, boğaz, deri veya yanıkların hemolitik streptokok enfeksiyonları takiben ortaya çıkar. Kızıl ile bu hastalığın ilşkisi olduğu da bilinmektedir.

Bu hastalıktaki başlıca olay, glomerüllerde oluşan bir antijen-antikor reaksiyonu sonucu, glomerül fonksiyonunun bozulması ve tuz, su, azotlu maddelerin vücuttan atılmaması, dolayısıyla da, kan dolaşımındaki yükün artıp, ödem (kol ve bacakların şişmesi) oluşmasıdır.

Glomerülonefrit Hastalığı Belirtileri

İdrarda kan bulunması, bel ve baş ağrısı, bacaklar veya yüzün şişmesidir. Vakaların çoğunda, yakın geçmişte boğaz iltihabı vardır ve hafif bir ateş olabilir. Hastada bulantı ve kusma görülebilir ve hastalık ilerledikçe, idrar yoğunluğu artar, ödem gittikçe belirli bir hal alır, baş ağrısı artar ve akçiğer ödeminden ötürü öksürük ve nefes darlığı da belirebilir.

Hastalığın akut devresi, genellikle iki hafta kadar sürer.

Glomerülonefrit Hastalığı Tedavisi

Yatak istirahati ve boğazdaki iltihabın tam geçmemiş olması ihtimaline karşı ve ödemli akçiğerleri enfeksiyondan korumak amacıyla, penisilin kullanılmasıdır.

Hastanın su alımı azaltılmalı ve tuzsuz diet uygulanmalıdır. Hastanın alabileceği sıbı miktarı, çıkan sıcı miktarı ile ayarlanır. Bir önceki gün çıkartılan sıcı miktarına, yaklaşık olarak yarım litre eklenip, hastanın o gün alacağı sıvı miktarı hesaplanır.

Kan basıncının yükselmesi, kalp yetmezliği, veya akçiğer ödemi gibi komplikasyonlar, günümüzde, hastadan kan alınmasını gerektirebilicek birkaç durum olarak kabul edilir.

Hasta, normal idrar itrahının başlamasından sonra iki hafta kadar daha yatakta tutulur ve bu devreden sonra dahi durum, iyi ve dikkatli takibi gerektirir, çünkü vakaların çoğu, tam olarak iyileşmekteyse de, bazılarının idrarında alyuvarların çıkması ve idrar protein testlerinin pozitif olması devam edebilir ve bu grup hastada durum, iyi ve uygun tedavi edilmezse, böbrek yetmezliğiyle sonlanabilir.

Leave a Reply