Genüş Çarpması

Güneş Çarpması Belirtileri ve Tedavisi

Genüş Çarpması (Sıcak Çarpması) : Son zamanlara kadar, güneş çarpmasıyla, sıcak çarpması ayrı iki hastalık olarak kabul edilmekteydi. Buna göre, sıcak çarpmasının nedeni, tropikler’de olduğu gibi iklimsel veya Kuzey Avrupa’daki çelik fırınlarında olduğu gibi , çevresel aşırı sıcaktı.

Güneş çarpması ise, inanışa göre, güneş ışınlarının, baş veya omuriliğe etkisiyle oluşurdu. Esasında, böyle bir durum söz konusu olamaz; güneş ışınlarının, ısı yaratmak dışında bir etkisi bu durumda düşünülemez.

Bundan dolayı, başını güneşten koruyan herhangi bir tedbirin faydası, saçsız bir kafanın yanmasını ve gözlerde aşırı parlak ışığın zararlarının önlemekten ileri gidemez.

Güneş Çarpması Belirtileri

Güneş ve sıcak çarpması aynı durumu belirten birer deyimdir. Sebep, sıcak ve özellikle bu sıcağı daha etkili kılan, nemli bir atmosferdir. Başlangıçta, tuz kaybına yol açan aşırı terleme ve bunun sonucu olan ağrılı kas krampları ve dolaşımı bozacak nitelikte kan koyulaşması görülür.

İleri saflarda, tüm ısı ayarlayıcı sistem bozulur, terleme durur ve delirium ile koma da, ciddi vakalarda, ölümün yaklaştığını haber verir. Hafif vakalarda, kramplar, aşırı uyarılabilme ve yorgunluk görülür.

Güneş Çarpması Tedavisi

Hastayı serin bir yere taşımak ve ağız ya da damar yluyla, bol miktarda normal tuzlu su (yarım litre su içinde bir çar kaşığı tuz) vermek gerekir. Ağır vakalarda, çıplak gövde ıslak bir çarşafa sarılması ve vücut ısısı 38.9 derece düşene kadar yelpazelenmeldir.

Delirium, terlemenin durması ve 40,6-41,7 derece üstü ateş, kötü işaretlerdir. Bazı kişiler, güneş çarpmasına daha yatkındır. Basit bilinen tedbirler dışında, baş vurulucak diğer hususlar önemsizdir.

Örneğin: “hafif sabah kahvaltısı” veya “ince kifayet gibi” tedbirler güneş çarpması için genellikte gereksiz tedbirlerdir.

Leave a Reply