Hamster Hakkında 14 Kısa Bilgi

Hamster Hakkında 15 Kısa Bilgi

Hamster hakkında 15 kısa bilgiye göz atın. Çeşitli hamster türleri, nerede yaşadıkları, yuvalarına nasıl yiyecek taşıdıkları ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinin.

Okuyun ve hamsterlar hakkında çeşitli ilginç bilgilerin tadını çıkarın.

 1. Hamster, Cricetinae alt familyasına ait kemirgendir.
 2. Hamsterlar fareden farklı bir türdür.
 3. 25 çeşit hamster vardır.
 4. Hamsterların kalın ipeksi kürkü, kısa kuyrukları, küçük kulakları, kısa bacakları, geniş ayakları ve büyük gözleri vardır.
 5. Hamsterlar genellikle gün boyunca yeraltındaki yuvalarda yaşarlar, krepülerdirler, yani beslenmek için alacakaranlıkta ortaya çıkarlar.
 6. Yabani hamsterlar esas olarak tohumlar, meyveler, sebzeler ve bazen böceklerle beslenir .
 7. Hamsterlar çok iyi kazıcılardır, toprakta yarım metreden daha derin olabilen, farklı amaçlar için çeşitli odalar içeren yuvalar oluştururlar.
 8. Hamsterların yiyeceklerini yuvalarına taşıdıkları büyük yanakları vardır. Dolu ağız torbaları başlarını iki veya üç katı büyüklüğüne çıkarabilir.
 9. Hamsterların iyi görme yeteneği yoktur ve aynı zamanda renk körüdür.
 10. Hamster yollarını koklayarak bulurlar, yol boyunca cisimlere sürdükleri koku bezleri vardır.
 11. Türlere bağlı olarak hamsterlar siyah, gri, bal, beyaz, kahverengi, sarı, kırmızı veya bu renklerin bir kombinasyonu olabilir.
 12. Hamsterlar harika evcil hayvanlardır, çünkü esaret altında yetiştirilmesi ve bakımı kolay aynı zamanda insanlarla iyi etkileşime girerler. Laboratuar hayvanları olarak da kullanılırlar.
 13. Suriye hamster, evcil hayvan olarak tutulan en popüler ve iyi bilinen cinstir.
 14. Suriye hamsterları esaret altında 2-3 yıl, vahşi doğada daha az yaşar. Rus cüce hamsterları gibi diğer popüler evcil hayvan türleri esaret altında yaklaşık 2-4 yıl yaşar.
 15. En büyük hamster cinsi olan Avrupa hamsterının 34 cm uzunluğu, en küçüğü cüce hamsterın 5,5 – 10,5 cm uzunluğu arasında büyüdüğü bilinmektedir.

Leave a Reply