Jaguarlar Hakkında 12 Kısa Bilgi

Jaguarlar Hakkında 12 Kısa Bilgi

Büyük kedilerden biri olan jaguarlar hakkında 12 kısa bilgiye göz atın. Jaguarlar, genellikle geceleri avlanan yalnız hayvanlardır, yiyeceklerini güvenli tutmak için ağaçlara sürüklerler, Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarını yüzmeyi ve dolaşmayı severler.

Daha ilginç bilgiler ve jaguar gerçekleri için okumaya devam edin.

 1. Jaguar “Panter” cinsinde büyük bir kedidir, jaguar’ın bilimsel adı Panthera onca’dır .
 2. Jaguarlar, kaplan ve aslandan sonra Amerika’da yaşayan en büyük 3. kedidir.
 3. Jaguar sadece Amerika kıtasında bulunur. Yaşamını sürdürdüğü alan Amerika Birleşik Devletlerinin Güneybatısı , Meksika , Orta Amerika, Güney Amerika’daki Amazon Nehri Havzasına ve kuzey Arjantin güneyine kadar uzanmaktadır .
 4. Jaguar’ın tercih ettikleri yaşam alanı genellikle yağmur ormanıdır, ancak diğer ormanlık alanlarda ve açık ovalarda da bulunurlar.
 5. Kaplanlar gibi, jaguarlar’da suda vakit geçirmeyi ve avlanmayı severler.
 6. Jaguarlar yanlız yaşayan kedilerdir, genellikle çiftleşmek için bir araya gelirler. Bölgeleri belirlemek için koku bırakırlar. Dişi jaguarlar diğer dişilerle bölgelerini paylaşabilirler. Bir dişi jaguar 25-40 kilometrekare alanda hüküm sürerken, erkek jaguarlar bunun 2 katı alanda hüküm sürmeyi tercih ederler.
 7. Jaguar avını takip eder ve pusuya düşürür, genellikle sudan veya bir ağaçtan sıçrayarak avını yakalar.
 8. Jaguarlar etoburdur, geyik , domuz , kapibara, tilki, balık , kurbağa ve hatta büyük anakonda yılanları gibi her boyutta 80’den fazla hayvan türünü avlarlar .
 9. Jaguarın çok güçlü bir çenesi vardır, ısırığı aslan ısırığından daha güçlüdür.
 10. Erkek jaguarlar dişilerinden yaklaşık % 10-20 daha büyüktür. Ortalama jaguarlar 56 – 96 kilo ağırlığındadır ve 1,2 ile 1,95 m uzunluğundadır.
 11. Jaguarlar vahşi doğada 11-15 yıl yaşarlar, esaret altında 20 yıldan fazla yaşayabilirler.
 12. Maya ve Aztek gibi birçok eski Amerikan kültürü, mitolojilerinde jaguar, gücün sembolü olarak kabul edildi.

Leave a Reply