Kara Kurbağası Hakkında 14 Kısa Bilgi

Kara Kurbağası Hakkında 14 Kısa Bilgi

Kara Kurbağaları, benzersiz davranış ve özelliklere sahip büyüleyici hayvanlardır. Kara kurbağası hakkında 14 kısa bilgi ve çok daha fazlasını öğrenin.

Kurbağalar hakkında daha ilginç bilgiler ve gerçekler için okumaya devam edin.

 1. Kara kurbağalarının bilimsel adı Anura’dır.
 2. Kara kurbağası ve kurbağalar biyolojik olarak aynı olsa da, aralarında bazı önemli farklılıklar vardır. Kara kurbağaları daha kuru, siğil kaplı ve koyu renklere sahipten ve su kurbağaları daha kısa bacaklar ile tanınırlar. Ayrıca kara kurbağaları sudan daha uzakta yaşayabilirler.
 3. Kara Kurbağaları Antarktika dışındaki tüm kıtalarda bulunur ve Yeni Zelanda , Yeni Gine ve Madagaskar gibi izole adalarda da yoktur .
 4. Ortak kurbağa türü (veya Avrupa kurbağa), Sibirya’dan Kuzey Afrika’ya uzanan, Avrupa coğrafyasında bulunan en büyük boyutlu bir kurbağa türüdür.
 5. Güney ve Orta Amerika’ya özgü baston kurbağası Avustralya’da şeker kamışı tarlalarının zararlı böcekleriyle mücadele etmek için kullanılır . Ancak, günümüzde baston kurbağanın kendisi zararlı olarak görülmektedir.
 6. Kara kurbağaları da suda yaşaya bilirler.
 7. Kurbağaların başlarının arkasında bir çift parotoid bez bulunur. Bu bezler ve genel olarak deri, stresli veya tehdit altında hissedilirse kurbağa tarafından atılan bir zehir içerir. Zehrin farklı hayvanlar üzerinde farklı etkileri vardır, bazıları gözleri ve ağzı tahriş edici bulurken, diğerleri için ölümcül olabilir.
 8. Baston kurbağası gibi bazı türler diğer türlerden daha zehirlidir.
 9. Bir kurbağaya dokunulduğunda siğil bulaşacağı inanışı bir hurafedir. Kurbağa zehri genellikle insanları etkilemez, ancak bir kurbağaya dokunduktan sonra her zaman ellerini yıkamalısın.
 10. Kurbağalar yırtıcılar tarafından tehdit edildiğini hissettiklerinde ölü taklitti yapabilir veya daha büyük görünmek için kendilerini şişirebilirler.
 11. Kurbağaların dişleri yoktur, bu nedenle yiyeceklerini çiğnemezler, bunun yerine tamamen yuturlar.
 12. Kara kurbağaları genellikle gececidir. Gün içinde toprak altına girerler ve böceklerle beslenmek için gece dışarı çıkarlar.
 13. Kurbağalar kış aylarında kış uykusuna yatar.
 14. Vahşi doğada, çoğu kurbağa türü ortalama 3 ila 5 yıl yaşar. Esaret altında 39 yıl yaşadığı bilinmektedir.
 15. Su kurbağaları hakkında 11 kısa bilgiyi okuyun.

Leave a Reply