Kara Panter Hakkında 9 Kısa Bilgi

Kara Panter Hakkında 9 Kısa Bilgi

Panterler hakkında 9 kısa bilgiyi ve panter gerçeklerini okuyun. Melanizm adı verilen pigmentin vücutta çok depolanmasından dolayı kara panterlerin kürkleri simsiyahtır. Kara panterler, jaguar ve leoparlar ile aynı türe aittir.

Kara Panterler hakkında daha ilginç gerçekler için okumaya devam edin.

  1. “Kara panter” Amerika’da yaşayan siyah bir jaguar ve Asya ve Afrika’nın siyah leoparı için kullanılan bir addır. Kürklerinde desenleri bulunmasına rağmen, kürkleri simsiyah olduğundan ayırt edilemezler.
  2. Melanizm, kürkün siyahlaşmasına neden olan bir jaguar veya leopardaki koyu renk pigmentasyon mutasyonunun adıdır, popülasyonun yaklaşık % 6’sında görülür.
  3. Melanizmin tersi, çoğu hayvan türünde oluşabilen daha nadir bir mutasyon olan albinizmdir. Son derece nadir “beyaz panter” albino leoparlar, jaguarlar veya pumaların var olduğu bilinmektedir.
  4. Melanizm geni jaguarlarda baskın bir gen olduğundan, siyah bir jaguar siyah veya benekli yavrular üretebilirken, bir çift benekli jaguar sadece benekli yavrulara sahip olabilir.
  5. Kara panterler harika yüzücülerdir ve genellikle avını ağaçtan sıçrayarak yakalar. Ağaçlara en iyi tırmanan büyük kedilerinden biridir, geyik ve maymunlar ve daha küçük tavşan gibi orta boy hayvanları içeren avlarını yakalamak için 5 metreye kadar sıçrayabilirler.
  6. Kara panterler burunları çok keskindir, görme ve duyma duyuları çok gelişmiştir.
  7. Kara panter genellikle ‘ormanın hayaleti’ olarak adlandırılır. Akıllı ve kurnazdırlar, avı onu saldırısına başlamadan genellikle fark edemez, özellikle geceleri siyah kürkünün sayesinde çok iyi kamufle olur.
  8. Açık kahverengi renkli Florida panteri, Kuzey Amerika’da bulunan 30’dan fazla puma concolor alt türünden biridir .
  9. Florida panteri, Florida’nın subtropikal ormanlarına ve bataklık ortamlarına adapte olmuştur, ancak nesli tükenmek üzeredir, 2013 itibariyle sadece 160 Florida panterinin vahşi doğada kaldığına inanılmaktadır.

Leave a Reply