Karıncalar Hakkında 15 Kısa Bilgi

Karıncalar Hakkında 15 Kısa Bilgi

Karıncalar hakkında 15 kısa bilgiye göz atın. Dünyamızda kaç karınca yaşıyor olabilir, karıncaların ne kadar ağırlık taşıyabileceği, karıncaların ne kadar yaşayacağı ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinin.

Okuyun ve karıncalar hakkında çeşitli ilginç bilgilerin tadını çıkarın.

 1. Karıncalar Formicidae familyasından ait çok sosyal bir böcek türüdür. Karıncaların günümüzden yaklaşık 110-130 milyon yıl önce yaban arısı benzeri atalardan evrimleştiği ve çiçekli bitkilerin oluşmasıyla çeşitlendiğine inanılmaktadır.
 2. Tahmini 22.000 karınca türün olduğu düşünülmesine rağmen sadece 12.500’e yakın sayıda türün var olduğu kesin olarak bilinmektedir.
 3. Antarktika yerli karıncaları olmayan dünyadaki tek bölgedir.
 4. Dünyada herhangi bir zamanda yaşayan toplam karınca sayısının bir ile on katrilyon (10.000.000.000.000.000) arasında olduğu tahmin edilmektedir.
 5. Karıncaların kara kökenli hayvanların toplam biyokütle ağırlığının % 25’ine katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Bu, tüm insan ırkının toplam biyokütlesi ile aynıdır veya her insan yaklaşık 1 milyon karıncaya eşdeğerdir.
 6. Karınca türlerinin boyutları 0.75 mm ila 52 mm arasındadır.
 7. Karıncaların çoğu siyah veya kırmızı renktedir, ancak bazı türler yeşil veya gridir.
 8. Karıncalar kendi ağırlıklarının 20 katını taşıyabilirler.
 9. Karıncalar, geniş alanları işgal eden ve milyonlarca bireysel karınca içeren çok büyük kolonilere ya da 100 karıncadan oluşan küçük koloniler inşa edebilirler.
 10. Karınca kolonilerinde iş paylaşımı yapılmaktadır ve sorunları çözmek için ortaklaşa olarak çalışırlar.
 11. Kraliçe karıncalar, karınca kolonilerinin başıdır, binlerce yumurta bırakırlar. “işçi karınca” olarak adlandırılan erkek karıncaların bazıları kraliçe ile eşleşebilir. Üreme yapmayan dişi karıncalar, yiyecek bulurlar, kraliçeye ve yavrulara bakarlar, yuvayı inşa eden ve koloniyi savunan veya başkalarına saldıran “işçi” veya “asker” karınca gruplarını oluştururlar.
 12. Toplayıcı işçi karıncalar yuvalarından 200 metreye kadar seyahat edebilir ve başkaları tarafından bırakılan koku yollarını takip ederek koloniye geri dönebilirler.
 13. Sadece kraliçe karıncaların ve kanatlı erkek karıların kanatları vardır. Kraliçe karınca ile bir kanatlı erkek karınca çiftleştikten sonra erkek ölür ve kraliçe kolonisini kurmak üzre güvenli bir yer arar.
 14. Kraliçe karıncalar herhangi bir böcekten çok daha uzun yaşayabilir. Karınca türlerine göre yaşam süresi değişmektedir. En uzun yaşayan kraliçe karınca 30 yıla kadar yaşayabilir. İşçi karıncalar ise 1 ile 3 yıl yaşarlar.
 15. Karıncalar ısırır veya sokabilir, mermi karıncaların ısırığı “Dünyanın en şiddetli ısırığı” olarak adlandırılır, ancak Avustralya yaşayan zehirli jack jumper karıncalarının sokması gibi ölümcül değildir.

Leave a Reply