Kemik İliği İltihabı Osteomyelit Belirtileri

Kemik İliği İltihabı Osteomyelit Belirtileri ve Tedavisi

Kemik iliği iltihabı ya da Osteomyelit’in sebebi, belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgi için lütfen makalenin devamını okuyunuz.

Kemil iliği iltihabının sebebi, enfeksiyon, ya vücudun başka bölgesinden, kanla kemiğe iletilir veya açık bir kırık, yara ya da ameliyat sonucu kemikte belirir. Bozuk sağlık ve beslenme şartları, hastalığa yatkınlık yaratır.

Bundan dolayı, dünyanın sağlık şartlarının bozuk olduğu bölgelerde özellikle çocuklarda rastlanır. Etken mikro-organizma genellikle Stapbylococcus aureus’tur.

Kemik İliği İltihabı Belirtileri

Hastalık akut ya da kronik olabilir.

  1. Akut Osteomyelit: Hasta uzuv ağrılıdır ve iltihap alanında aşırı hassasiyet vardır. Hasta ateşli ve halsizdir. Hastalık ilerledikçe, enfekte kemiğin üstünde bir şişkinlik belirir ve deri kızarır.
  2. Kronik Osteomyelit: Bu tür iltihap genellikle açık yara ve kırıklar sonrası görülür. Ağrı ve cerahat vardır. Hastalığın gidişi düzensizdir, zaman zaman iltihap belirtileri ortaya çıkar ve bunu görünürde bir iyileşme evresi takip eder.

Kemik İliği İltihabı Tedavisi

  1. Akut Osteomyelit teşhisi konur konmaz antibiyotik verilir. Verahat varsa, hastalık alanı cerrahi olarak açılmalı ve gerekirse, cerahati dışarı akıtmak amacıyla kemikte delikler açılmalıdır.Açık bir kırık ya da ameliyat alanında osteomyelit’in belirmesi, önemli bir komplikasyondur. Antibiyotiğin keşfinden önce, kemik iliği ihtihabı sonucu genellikle ampütasyondu. II. Dünya savaşında bu yüzden kol ya da bacağını kaybetmiş çok sayıda orta yaşlı kişi vardır. O zamanlar, açık kırık olur olmaz,kemik iliği iltihabının belirmesini beklemeksizin ampütasyona gitmeyi adet edinmiş hekimler vardı.
  2. Kronik osteomyelitte, genellikle ölü kemik dokusu ya da kurşun, şarapnel parçaları, cerrahın koyduğu vidalar gibi yabancı cisimler vardır. Ölü kemeik dokusu sekestr adını alır ve her hagi bir yabancı cisim gibi, bu da ameliyatla çıkartılmalıdır. Ölü dokunun içinde bulunduğu boşluk kazınır ve alttan itibaren iyileşmesi için tedbir alınır, uzuv alçıya konur, var olan organizmaların hassasiyetine uygun antibiyotikler verilir.

Leave a Reply