Kın kanatlı Böcekler Hakkında 12 Kısa Bilgi

Kın kanatlı Böcekler Hakkında 12 Kısa Bilgi

Kın kanatlı böcekler hakkında 12 kısa bilgiye göz atın. Kın kanatlı böcek takımında kaç böcek türü bulunur , kendilerini avcılardan korumak için kullanılan savunmaları ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinin.

Okuyun ve böcekler hakkındaki ilginç bilgilerimizin tadını çıkarın.

 1. Kın kanatlı böcekler, Coleoptera adı verilen takıma bağlı böcekler için kullanılan ortak addır .
 2. Bu takıma ait böceklerin ortak özelliği çift kanatlarını bulunur veön kısımlarının sert ve kalın kanat örtülerine dönüşmüş olmasıdır. Antenleri farklılık göstermektedir.
 3. Bilinen tüm böcek türlerinin yaklaşık % 40’ı kın kanatlı böcek takımına aittir. Bu yaklaşık 400.000 türe eşittir ve bazı tahminler Dünya üzerinde 3 ile 8 milyon böcek türünün olabileceğini düşündürmektedir.
 4. Coleoptera takımı bütün hayvanların yaklaşık % 30 oluşturan, tüm hayvanlar aleminin en büyük takımıdır.
 5. Böcekler çok yönlüdür ve çok soğuk kutup bölgeleri dışında neredeyse dünyanın her yerinde bulunurlar.
 6. Yırtıcılar tarafından saldırıya uğramamak için, böcek türlerinin kamuflaj, toksik özellikler ve mücadele savunma gibi birçok stratejisi vardır.
 7. Bazı daha büyük böcek türlerinin küçük kuşları veya memelileri yediği bile bilinmektedir, ancak böceklerin çoğunluğu yaşadıkları ekosistemlerde hayati bir rol oynar, çünkü esas olarak bitkiler ve hayvanlardan gelen kalıntılarla beslenirler.
 8. Uğur böcekleri (ladybugs), bitkilere zarar veren yaprak bitkilerini yiyerek zararlı popülasyonlarını kontrol etmeye yardımcı olan bir böcek türüdür.
 9. Bok böcekleri ekosistemde çok önem bir yere sahiptir, çünkü hayvan dışkısı ile beslenirler, bu nedenle atık malzemeleri geri dönüştürür ve besin maddelerinin gıda zincirine geri akışını hızlandırır.
 10. Diğer böcek türleri zararlı olarak görülür. örneğin : Mobilya Böceği, Ölüm Saati Böceği odun tozunu beslemek için kullanır. Bu nedenle ağaçları oyarak içlerine girer ve beslenirler bu durum, her yıl milyonlarca ağacın kurumasına sebep olur. Sebzeler, tahıllar ve meyvelerle beslenen böcekler çiftçilere milyonlarca ilaca mal olabilir.
 11. İnsanlar,böceklerden daha fazla böcek yer. Yenildiği bilinen 300’den fazla tür vardır, bunların çoğu larva aşamasında yenir.
 12. Bok böceği, Eski Mısır’da kutsal bir semboldü.

Leave a Reply