Kist Hidatik Nedir Tanımı

Kist Hidatik Nedir ? Sebebi, Belirtileri ve Tedavisi

Kist hidatik nedir, hastalığın sebebi, belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgi için lütfen makalenin devamını okuyunuz.

Kist hidatik, karaçiğer, akçiğer , beyin ve diğer organlarda, parazitik kistlerin görüldüğü bir hastalıktır.

Kist Hidatik Sebebi

Taenia ecbinococus (tenya ekinokokus) adlı yassı solucan, ev köpekleri, kurt ve tilkini bagırsağında yaşar ve gebe segmentleri, hayvanın dışkısıyla atılır. Bu segmentlerin bazıları, hayvanın kürküne yapışabilir ve kaşındıkça, vücudunun diğer yerlerine de yayılabilir.

Genellikle, enfekte bir köpeğe bulaşmış suyun içilmesi, ya da yiyeceğinin yenmesi sonucu, solucanın yumurta dolu segmenti, ara konağa geçer. Ara konak koyun ya da insandır.

Kist Hidatik
Kist Hidatik Nedir ? Sebebi, Belirtileri ve Tedavisi

Ara konakta, embryo solucanlar, incebagırsağın üst kısmının duvarını delip, portal dolaşım yoluyla karaciğere gider. Embryolar, ya karaciğerde kalır, veya akciğerlere geçip oradan sistemik dolaşıma girerek, diğer organlara ve özellikle beyne taşınır.

Bu organlarda, solucan kist haline geçer ve bunlara kist hidatik denir. Kistlerin içinde, sıvıyla birlikte yavru hücreler vardır. Her bir yavru hücre, serbestleşip dokulara gittikçe, yeni kistler yapabilme yeteneğindedir. Solucanın hayat evrimi, köpeğin enfekte dışkıyı yemesiyle, tamamlanır.

Kist Hidatik Belirtileri

Kistlerin bulunduğu yere göredir. Örneğin, beyinde, epilepsi ve felce sebep olurlar. Kistler, seyrek olarak, kendiliklerinden patlar ve içlerinden çıkan sıvı hem anafilaktik şoka yol açar, hem de yavru kistler çevre dokulara yollanmış olur.

Kist Hidatik Tedavisi

Çok büyük kistler ameliyatla çıkartılır. Cerrah, bu girişim esnasında, kisti patlatmamaya dikkat etmelidir. Kistleri aspire etmek tehlikelidir, tümünün çıkartılması gerekir. Hastalıktan korunmak için, sağlık koşullarına uyulmalıdır. Hastalığın varlığı bilindiği koyun yetiştirne bölgelerinde, çocuklar köpeklerden uzak tutulmalı ve köpeklerin koyun pisliği yemeleri önlenmeldir. bkz. Solucanlar.

Leave a Reply