Kolelitiazis, Safra Taşı Nedir ?

Kolelitiazis Nedir ? Sebebi, Belirtileri ve Tedavisi

Kolelitiazis nedir : Safra kesesi ve yollarında taş bulunmasıdır.

Kolelitiazis sebebi: Belirli değildir, fakat genellikle safra kesesi iltihabi ile ilişkili olduğu tahmin edilmektedir. Üç tip safra taşı vardır:

  1. Karışık: Safra boyutları, kalsiyum ve kolesterolden ibaret.
  2. Saf kolesterol.
  3. Sadece safra boyutlarından ibaret; seyrek rastlanan, yumuşak taşlar bu cinstir.
Kolelitiazis Safra Kesesi Taşları Nedir ? Sebebi, Belirtileri ve Tedavisi
Kolelitiazis Nedir ? Sebebi, Belirtileri ve Tedavisi

Kolelitiazis Belirtileri

Hasta, genellikle, bir süredir safra kesesi iltihabı krizleri geçirmiştir ya da öz geçmişinde sindirim güçlüğü hikayesi vardır. Günün birinde, ani bir safra koliği krizi belirir. Sağda, sağ omuza yayılan şiddetli bir ağrı hissedilir. Bu, sebep olan taşın safra yolunu terk etmesine kadar sürer.

Bazen bu taş, safra kanalının, ince bağırsağa açıldığı yerde de kalabilir. Bu durumu, safra yolu tıkanıklığı, devam eden ağrı ve artan sarılık takip eder. Bazen, bu tip bir tıkanıklık ağrısız da oluşabilir. Safra yollarının tıkanması, kolanjit (bkz.) ya da safra kesesi ampiyemine (kesenin cerahatle dolması) sebep olur.

Kolelitiazis Tedavisi

Akut devrede, safra yollarının düz kasını gevşeten atropin ve belki de petidin ya da morfinle ağrı dindirilir. Yatak istirahat ile ağızdan yalnız sıvı verilir ve bu gibi tıbbi tedaviyle belirtiler yatışsa dahi, gerçek tedavi cerrahidir.

Safra taşlarını eriten hiç bir ilaç yoktur. Genellikle, safra kesesinde kalan, yollara geçip tıkanıklık yapmayan ufak taşlar, büyüklerinden daha kötü durum yaratır.

Leave a Reply