Kunduzlar Hakkında 16 Kısa Bilgi

Kunduzlar Hakkında 16 Kısa Bilgi

Kunduzlar hakkında 16 kısa bilgiye göz atın. Kunduzların loca adı verilen evlerini nasıl inşa ettiklerini, ne yediklerini, kunduz türlerinin yaşadığı yerleri, kunduzların neden baraj inşa ettiklerini ve çok daha fazlasını öğrenin.

Kunduzlar hakkında ilginç bilgilerimizi okuyun ve keyfini çıkarın.

 1. İki tür kunduz vardır. Avrupa veya Avrasya kunduzu (Castor lifi) ve Kuzey Amerika kunduzu (Castor canadensis).
 2. Kunduzlar, Kapibaradan sonra dünyanın en büyük ikinci kemirgen hayvanıdır.
 3. Kunduz genellikle geceleri aktif yaşayan bir hayvandır.
 4. Kunduzun büyük ön dişleri sürekli olarak uzar bu nedenle sürekli olarak ağaç kemirerek dişlerini törpülerler.
 5. Kunduzlar gruplar halinde yaşarlar ve kurt, çakal, ayı ve kartal gibi yırtıcılardan korunmak için suyun derinliklerine kaçabilir, su kıyılarına odun ve çamurdan barajlar kurarak kendilerine korunaklı yuvalar inşa edebilirler.
 6. Bir gurup kunduz öncelikle baraj inşa ederler ve tamamlandıktan sonra oluşan havuzlarda ağaç dalları ve çamurlardan kubbe şeklindeki yuvalar inşa ederler. Bu yuvaların girişi genellikle su altındandır, bu nedenle yırtıcı hayvanların bu yuvalara giremezler.
 7. Kunduzlar genellikle yırtıcılardan kaçmak için konaklar ve ailesi ile yaşamak için yuvalar inşa ederler.
 8. Önceleri Kuzey Amerika’da 60 milyona yakın kunduz olduğu düşünülmekteydi. Ancak kürkü nedeniyle kontrolsüz avlanma ve doğal yaşam alanlarının yok olmasıyla günümüzde 12 milyon nüfusa sahip oldukları düşünülmektedir.
 9. Kunduzun iyi bir işitme, koku ve dokunma hissi vardır. Görme yeteneği zayıftır, ancak su altında görmelerine izin veren bir dizi şeffaf göz kapağı vardır.
 10. Geniş, pullu kuyruklarını kullanarak kunduzlar, bir avcının yaklaştığı bölgedeki diğer kunduzlara alarm sinyali olarak suyu sertçe tokatlar.
 11. Kunduzlar karada yavaş hareket etmesine rağmen suda perdeli ayaklarını kullanarak çok iyi yüzerler. Bir kunduz su altında 15 dakikaya kadar kalabilir.
 12. Kunduzlar otçullar. Kavak, pamuk ağacı, söğüt, huş ağacı, akçaağaç, kiraz gibi ağaçların odunlarını ve nilüferler yemeyi severler.
 13. Yetişkin kunduzlar yaklaşık 90 santim uzunluğunda ve 25 kilo ağırlığındandır. Dişiler aynı yaştaki erkeklerden daha büyüktür.
 14. Kunduzlar vahşi doğada 24 yıla kadar yaşayabilir.
 15. Geceleri sürekli yeni yerler inşa ederler ve mevcut yuva ve barajlarını tamir ederler.
 16. Kunduz, Kanada’nın ulusal hayvanıdır ve 5 Cent üzerinde kunduz resmi bulunmaktadır. (temsili resim aşağıdadır.)
Kanada 5 Cent üzerinde kunduz resmi bulunmaktadır.
Kanada 5 Cent üzerinde kunduz resmi bulunmaktadır.

Leave a Reply