Kuvaşiorkor

Kuvaşiorkor Hastalığı ; Sebebi, Belirtileri ve Tedavisi

Kuvaşiorkor hastalığı nedir ; Kwashiorkor neden olur, sebepleri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılmaktır. Daha fazla bilgi için lütfen makalenin devamını okuyun.

Kuvaşiorkor hastalığı, habis beslenme bozukluğudur. Dünyanın her bölgesinde, çok fakir ailelerin çocuklarında görülebilir.

  • Sebebi : Diette aşırı protein azlığıdır. Genellikle memeden ayrılan çocuklarda görülür.
  • Belirtileri : Diare, ödem veya sonradan genelleşen bacak şişkinlikleri, yer yer deri soyulmaları, apati (çevreye ilgisizlik), iştah kaybı, gelişme ve büyümenin durmasıdır. Karaciger büyümüştür.
  • Tedavisi : İlk yardım tedavisi, protein verilmesidir ve vakaların çoğu yağı alınmış sütle hemen düzelme işaretleri gösterir. Bu gıdaya, muz, un ve tereyağı, vitaminler eklenmelidir. (A ve C vitamini demir’le verilmelidir). Potasyum klorür halinde suda eritilip yiyeceklere katılan potasyum, özellikle diaresi fazla olan çocuğa verilmelidir (her öğüne 0,5-1 gm potasyum eklenir). Mevcut bir enfeksiyon veya parazit (özellikle solucan) enfeksiyonun da tedaviyi gerektirir. Mamafih, esas durum düzeltildikten sonra bunların tedavi edilmesi uygundur. Aile efradına da, çocuk için gerekli olan besin maddeleri bakımından bilgi verilmelidir.

Leave a Reply