Liniment

Liniment Nedir ?

Liniment nedir ; neden kullanılır, etkileri nelerdir ve hangi hastalıklara iyi gelir ? daha fazlası için makalenin devamını okuya bilirsiniz.

Limiment, kas ve eklem ağrılarını gidermek amacıyla vücut yüzeyinde sürülen yağlı ya da alköllü losyonlardır. Geçmişte, limimentlerin içinde, akonit, belladonna, karfuru, metil salisilat da bulunurdu. En sonucusunda dışında, diğer maddeler zehirli olduklarından, günümüzde kullanılmaz.

Piyasadaki bu tür losyonların çoğunda, ağızdan alındığı zaman romatizmaya iyi geldiğinden, salisilatlar bulunur, fakat liniment’in esas görevi, uygulandığı yerde kan akımını arttırmak, sağladıpı ısı ile rahatlık temen etmek ve karşıt tahriş etkisi uyandırmaktır.

Kuvvetli olanlarının, zayıflara üstünlüğü olmadıgı gibi, deride aşırı tahriş ve kızarıklığa da yol açabilirler. Bazı linimentlerin deriye nüfuz dip, deri altı dokularını da etkiledikleri iddia edilmekteyse de, bu özellik şüpheli olduğu gibi, nüfuz ettikleri takdirde yararlu olup olmadıkları da bilinmemektedir.

Metil salisilat linimenti, her halde en etkili ve zararsız olanıdır. Diğer bazı şekilleri de eşit derecede etkili ve aynı zamanda daha temiz olabilirler. Krem şeklinde olanları, yanlışlıkla agızdan alınamadığında, daha tehlikesizdir.

Leave a Reply