Mermer Nedir ? Türkiye'de Bulunan Mermer Cinsleri Nelerdir ?

Mermer Nedir ?

Mermer hakkında hazırlamış olduğumuz bilgelere göz atın. Mermer nedir, tanımı, mermer çeşitleri nelerdir, Türkiye’de bulunan mermer cinsleri ve mermer işletmeleri hakkında bilgileri okuyun.

Mermer Nedir ve Nasıl Oluşur ?

Mermer, çeşitli renklerde, çok sert, kireç taşlı kayaç. Kireç taşı, değmeyle başkalaşıma uğrayarak, billurlaşma yoluyla mermer olarak adlandırılan kayaçlara dönüşür.

Kireç taşı başlangıçta saf ve yalnızca kalsitten oluşursa, mermer beyaz olur. Genel olarak katışkı maddelerin varlığı, kayaca özel bir görünüm kazandırır. Kil, mikalı ya da serpantinli (sipolin) yataklar oluşturur. Dolomitli kireç taşlarındaki magnezya (magnezyum karbonat) kayaca yeşilimsi bir renk veren serpantin’e dönüşür; magnezya oranı çok fazlaysa, yalnızca mineral değil, kayacın kendisi de serpantin adını alır.

Mermer Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Yapı işlerinde, süslemede ve çeşitli sanayi kollarında değişik uygulamalara konu olan çok sayıda mermer türü vardır. Değerli beyaz mermer türleri heykelcilikte kullanılır. Bu mermerler çok ince tanelidir, çok iyi işlenir ama atmosfer etkenlerinden kolayca etkilenir.

Daha kaba taneli hafif gri ya da mavimsi renkteki adi çeşitler yapı işlerinde kullanılır. Renkli mermerlerde, silikat bakımından zengin koyu bölgelerle, daha çok kalsitten oluşan açık bölgeler ardır.

Sipolin, serpantinli mineral şeritleri bulunan özel bir türdür, yüzeyindeki bozulmalarla bir soğan görünümünü alma eğilimi gösterir. Bir çok mermer de köşeli yığışım (breş) yapısındadır, kıvrımlar ve kırılmalara sonucunda parçalanan kireç taşı kayaç öğeleri, sonradan aynı yapıda doğal bir çimento ile sıkıştırılmıştır.

Türkiye’de Bulunan Mermer Cinsleri

Mermer bakımından zengin bir ülke olan Türkiye’nin hemen hemen her yerinde mermer bulunabilir. Ülkemizdeki mermerler başlıca dört cinse ayrılır. Adi mermerler (Marmara adası, Gebze, Hereke, Kayseri, Kütahya,vb.); Oniksler ya da Akikler (Bolu, Eskişehir, Tokat vb.) Pamuktaşları (Afyon, Denizli, Pamukkale vb.) Diyabazlar (özellikle Gemlik yöresi).

Mermer İşletmeleri

Mermer sanayisi çeşitli ülkelerde, teknik anlanındaki yeniliklere bağlı olarak gelişme göstermiştir. Özellikle İtalya (Carra, Cenova) bu alanda önde gelir. Mermer açık tavanlı taş ocaklarında çıkarılır. Kimi zaman galerilerde de çalışıldığı olur.

Mermer blokları helis biçimli bir tel yardımıyla kaya kütlesinin içinden yontulur, böylece istenen boyutlarda kırıksız yüzeyli parçalar elde edilir. Daha sonra elde edilen bloklar, mermer fabrikasında tabakalar halinde kesilir, perdahlamak için hazırlanır.

Türkiye’de mermer ocaklarında, mermer çıkarımında kompresörler’den yararlanılır. Kompresörlerin kayalarda açtıkları deliklere kamalar çakılarak mermer parçaları koparılır.

Leave a Reply