Mirketler Hakkında 13 Kısa Bilgi

Mirket Hakkında 13 Kısa Bilgi

Mirket hakkında 13 kısa bilgiye göz atın. Mirketlerin nerede yaşadıkları, ne yedikleri, gruplar halinde yaşarken yırtıcılardan nasıl korundukları ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Okuyun ve mirket hakkında çeşitli ilginç bilgilerin tadını çıkarın.

 1. Mirket, çöl faresi, firavun faresi gibi Suricate ailesindeki bir memelidir ve bu ailenin gür bir kuyruğu olmayan tek üyesidir.
 2. Mirket, Afrika kıtasının güney bölgesinde, Botswana’daki Kalahari Çölü, Namibya ve güneybatı Angola’daki Namib Çölü ve Güney Afrika da dahil olmak üzere kuru otlaklar ve çöllerde yaşar.
 3. Mirket gruplar halinde yaşarlar, her bir grupta yaklaşık 20 üye bulunur ancak bazen 50 üyeye kadar çıkabilir.
 4. Mirket vahşi yaşamda ortalama 7-10 yıl, esaret altında ise 12-14 yıl yaşarlar.
 5. Yetişkin bir mirket dik dururken yaklaşık 25 – 35 cm uzunluğundadır.
 6. Mirket dik dururken dengesini sağlamak için kuyruğunu kullanır.
 7. Mirketler kazma konusunda çok iyidir, yuva kazmak için kullandıkları uzun, güçlü, kavisli pençeleri vardır.
 8. Mirket gruplarının birbirine bağlantısı olan en az 5 yuvası bulunur. Oyukların çoklu girişleri vardır ve 5 metre derinlikte olabilirler.
 9. Mirket böcekler, kertenkele, yılan, akrep, örümcek, bitkiler, mantarlar, kırkayak, yumurta ve küçük memeli canlılar ile beslenirler. Bazı akrep ve yılan zehirlerine karşı doğuştan bağışıklık kazanmışlardır.
 10. Mirketin mükemmel görme yeteneği vardır, yırtıcıları 300 m’den daha uzak mesafeden ve yukarıdan gelen tehlikeleri algılaya bilir. Harika bir çevresel görüşe sahiptirler ve gözlerinin etrafındaki koyu lekeler sıcak çöl yüzeyinden gelen güneş parlamasını keser.
 11. Mirketden oluşan bir grup, yemek yerken, avcıları izlemek için her zaman bir nöbetçi bulundurur.
 12. Nöbetçi mirket tehlikeyi fark ederse, yüksek sesle havlar veya altı farklı ses tonundan biriyle ıslık çalar. Düşük tehdit, orta veya yüksek tehdit, yırtıcı havadan geliyorsa veya acil durum varsa farklı tonlarda haberleşirler.
 13. Mirket eğer karadan bir yırtıcı tarafından saldırıya uğrar ise direkt olarak yuvasına kaçışır, saldırı havadan ise çömelerek gökyüzünden gelen tehlikeye odaklanır. Grup içinde son derece paylaşımcı bir işbirliği söz konusudur.

Leave a Reply