Ornitorenk Hakkında 14 Kısa Bilgi

Ornitorenk Hakkında 14 Kısa Bilgi

Ornitorenk hakkında 14 kısa bilgiye göz atın. Platypus’un nerede yaşadıkları ne yediklerini, bilim adamlarının neden Ornitorenk çizimlerinin bir aldatmaca olduğunu düşündüğünü ve çok daha fazlasını düşündüklerini öğrenin.

Ornitorenk hakkında ilginç bilgilerimizi okuyun ve keyfini çıkarın.

Ornitorenk Hakkında 14 Kısa Bilgi
Ornitorenk Hakkında 14 Kısa Bilgi
 1. Ornitorenk (platypus), sıra dışı bir görünüme sahip, ördek gagalı, kunduz benzeri bir kuyruğu sahip, su samuru benzeri kürk ve perdeli ayakları olan yarı suda yaşayan bir memelidir. Ayrıca üremek için yumurta bırakır.
 2. Ornitorenk sadece Doğu Avustralya’da Queensland, Yeni Güney Galler, Victoria ve Tazmanya eyaletlerindeki küçük nehirlerde ve akarsularda bulunur.
 3. Ornitorenk hakkında açıklamalar, çizimler ve hatta canlı ornitorenk örnekleri ilk kez İngiliz bilim adamları tarafından araştırılmak üzere Avrupa’ya götürüldüğünde, birçoğu hayvanın bir aldatmaca olduğuna inandı, bir kunduzun ölüsü üzerine ördek gagası dikildiği düşünüldü.
 4. Ornitorenk ve Dikenli karıncayiyengiller dünyada monotrem olarak sınıflandırılan sadece iki memelidir, yani doğum yapmak yerine yumurta bırakırlar. Dişi Ornitorenk ortalama 2 – 4 yumurta bırakır ve iki hafta boyunca kuluçkaya yatarlar.
 5. Erkek Ornitorenkların arka ayak bileğinde bulunan zehirli dikeni, köpek gibi küçük hayvanları öldürecek kadar güçlü bir zehir içerir . Zehir insanlar için öldürücü değildir, ancak bazen haftalarca süren şiddetli ağrıya neden olabilir.
 6. Erkek bir ornitorenk ortalama uzunluğu 50 cm, dişiler ise daha küçüktür ortalama 43 cm uzunluğundadır. Yetişkinleri 1 ile 2,4 kilo ağırlığa ulaşırlar.
 7. Ornitorenk vahşi doğada 12 yıldan fazla yaşayabilir. Doğal avcıları arasında yılanlar , su sıçanları, şahinler, baykuşlar ve bazen timsahlar bulunur .
 8. Ornitorenkler su altında dalış yapan mükemmel yüzücülerdir.
 9. Platypus, su altındayken gözlerini ve kulaklarını kapatır, bu nedenle solucanları, böcekleri ve tatlı su karideslerini avlamak için, electrolocation olarak bilinen bir av yöntemi kullanır (elektrik kullanarak yön ve av bulmak). Elektrik av alanlarını tespit etmek için gagalarıyla çamurlu nehir yataklarını kazarlar.
 10. Su altında avladığı yiyecekleri yanaklarındaki keselerde taşıyarak karaya çıkartır ve her gün ağırlığının %20’si kadar yiyecek yer.
 11. Genellikle gece ve bulutlu günlerde gündüz avlanır.
 12. Ornitorenk günde ortalama 14 saate kadar uyur.
 13. Ornitorenk 20. yüzyılın başlarına kadar kürkü için kontrolsüzce avlandı. Şimdi ise Avustralya’da korunan bir türdür.
 14. Ornitorenk, Avustralya’daki ulusal etkinlikler için maskot olarak kullanılmıştır ve Avustralya 20 sentlik madeni parada yer almaktadır.

Leave a Reply