Pankreatit

Pankreatit Sebebi, Belirtileri ve Tedavisi

Pankreatit nedir : Sebebi, belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgi için lütfen makalenin devamını okuyunuz.

Pankreatit, pankreas iltihabıdır.

Pankreatit Sebebi

Genellikle, safra yolları hastalıklarına eşlik eder. Enfeksiyon, duodenım’a safra kanalıyla birlikte açıldığı yerden, pankreas kanalına yayılır. Seyrek olarak da, duodenum papillasını bir safra taşı tıkar ve geri tepme sonucu, safra, pantreas kanalına geçer.

Pankreatit Belirtileri

Akul Hemorajik Pankreatit
Akul Hemorajik Pankreatit

Belirtileri 3 farklı başlık altında incelenmektedir.

  1. Akul Hemorajik Pankreatit : Tripsin enziminin türediği tripsinojenin pankreas kanalına giren safra tarafında aktive edildiği tahmin edilmektedir. Bu enzim, pankreas ve damarlarını sindirip, hastanın, batın üst kısmında hissettiği akut bir sancıya kusarak bayılmasına ve dolaşımın iflasına yol açar.
  2. Subakut Pankreatit : Akut pankreatit benzer, fakat başlangıcı o kadar şiddetli değildir. Batanın üst kısmında ağrı ve hassasiyetle birlikte, ateş vardır. Durum, kendiliğinden iyileşebileceği gibi, tekrarlaya bilir de.
  3. Krınik Pankreatit : Batın üst kısmında, sırtta ağrı vardır ve sarılık da görülebilir. Bazen, bol miktarda, çok köt kokulu dışkılı diare de belirir. Bu hastalık, aşırı alkkol alınmasına bağlı olabilir.

Pankreatit Tedavisi

  • Akut ve sabakut pankreatitte tedavi : Kabilse ameliyattan kaçınılır, fakat bazen teşhis şüpheli olduğundan, laparotomi gerekebilir. Damardan sıvı verilir, mide aspire edilir, peritoniti önlemek için antibiyotik verilir.
  • Krobik pankreatite tedavi : Pankreasta habis bir tümörün olup olmadığını anlamak çin, ameliyat şarttır. Pankreatite eşlik eden safra taşları ya da safra kesesi hastalığı varlığında, safra yolları bozuklukğunu düzeltmek için de ameliyat gerekebilir.

Leave a Reply