Raşitizm Nedir ?

Raşitizm Nedir ?

Raşitizm nedir, hastalığın sebebi, belirtileri ve tedavisi hakkında kısa bilgilendirme için lütfen makalenin devamını okuyunuz.

Raşitizm, D vitamini eksikliğinin sebep oldupu bir hastalıktır. Güneş ışınları, deriyi ışınlandırıp, ultraviole (mor ötesi) ışınları etkisiyle deride bulunan bir provitaminin (ön vitaminin) D vitaminine dönüşmesini sağladığından, hastalığın oluşmasını önler.

Raşitizm Hastalığı Sebebi

Raşitizm Hastalığı Sebebi Kısaca
Raşitizm Hastalığı Sebebi

D vitamini eksikliğinin sebebi genellikle fakirliktir. D vitamini, süt ve sütten elde edilen maddelerde, yumurta ve balıkyağında bulunur.

Büyük şehirlerdeki dumanlar, güneş ışınlarını engellemektedir. Garip bir olayda, birçok tropikal ülkede, devamlı güneş ışını almak mümkünken, çocukları örtüp, bu ışıklardan sakınmak ve bundan dolayı raşitizmin belirmesine yol açmaktadırlar.

Raşitizm Hastalığı Belirtileri

Çocuk zayıftır, çıkık bir karnı vardır, diare ve anemi görülür, kemikleri yumuşak olduğundan, uzun kemikler bükülür ve bacaklarda şekil bozuklukları belirir.

Raşitizm Hastalığı Tedavisi

D vitamini vermek ve güneşe tutmaktır. Raşitizmin nedeni, bazen de, vitaminin bagırsaktan emilememesi ya da böbreklerdeki anormallikten dolayı atılması olabildiğinden, bu gibi vakalarda, edavi değişecek ve nedene yönelecektir.

Leave a Reply