Salyangozlar Hakkında 13 Kısa Bilgi

Salyangozlar Hakkında 13 Kısa Bilgi

Salyangozlar hakkında 13 kısa bilgiye göz atın. Bir salyangozun ne kadar hızlıdır, salyangozların ömrü , salyangoz dilleri, salyangozların neden baş aşağı hareket etmek zorunda oldukları ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinin.

Okuyun ve salyangozlar hakkında çeşitli ilginç bilgilerin tadını çıkarın.

Salyangozlar Hakkında 13 Kısa Bilgi
Salyangozlar Hakkında 13 Kısa Bilgi
 1. Salyangoz, üç gruba ayrılabilen gastropod yumuşakçaları için kullanılan yaygın bir isimdir , kara salyangozları, deniz salyangozları ve tatlı su salyangozları.
 2. Salyangozlar, türlere ve yaşam alanlarına bağlı olarak akciğer veya solungaçlara sahip olabilir. Bazı deniz salyangozlarının akciğerleri veya bazı kara salyangozlarının solungaçları da olabilir.
 3. Kabuğu olmayan salyangoz benzeri hayvanlara genellikle sülük denir.
 4. Salyangoz türlerinin çoğu, binlerce mikroskopik diş içeren radula adı verilen şerit benzeri bir dile sahiptir. Radula bir testere gibi çalışır, yiyecekleri küçük parçalara ayırır.
 5. Salyangozların çoğu, yapraklar, saplar ve çiçekler gibi bitki örtüsü yiyen otçullardır, bazı daha büyük türler ve deniz salyangozlarının bazlı çeşitleri, yırtıcı hatta etoburlar olabilir.
 6. Dev Afrika kara salyangozu yaklaşık 38 cm’ye kadar büyür ve 1 kg ağırlığındadır.
 7. Yaşayan en büyük deniz salyangozu türü, kabuğu 90 cm uzunluğa ulaşabilen ve salyangoz 18 kg ağırlığa ulaşabilen Syrinx aruanus’tur!
 8. Yaygın bahçe salyangozlarının hızı saatte 45 metre’dir. Salyangoz dünyadaki en yavaş yaratıklardan birisidir.
 9. Salyangozlar hareket ettikçe, yüzey sürtünmesini azaltmak için yağlayıcı görevi gören bir mukus izi bırakır. Bu aynı zamanda salyangozun baş aşağı hareket etmesini sağlar.
 10. Türlere bağlı olarak salyangozlar 5 – 25 yıl yaşayabilir.
 11. Bahçe salyangozu, bitkilerin yapraklarını ve gövdelerini yediği için tarım ve bahçe zararlısı olarak kabul edilir.
 12. Salyangozlardan, Fransız mutfağında Escargots denilen bir yemeği yapılır. Salyangoz ayrıca dünyanın birçok ülkesinde, genellikle kızarmış bir yemek olarak yenir.
 13. İngilizce’de, “salyangoz hızı” ifadesi yavaş, verimsiz bir süreci tanımlamak için kullanılan bir terimdir ve “salyangoz postası” artık e-posta ile gönderilen posta yerine normal posta gönderme söz konusu olduğunda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Leave a Reply