Sinek Kuşu Hakkında 12 Kısa Bilgi

Sinek Kuşu Hakkında 12 Kısa Bilgi

Sinek kuşu hakkında 12 kısa bilgiye göz atın. Dünyada kaç sinek kuşu türü olduğunu, büyük sinek kuşlarının nasıl göç ettiğini, sinek kuşlarının ne yediğini ve çok daha fazlasını öğrenin.

 1. Sinek kuşları, sadece Amerika kıtasın’da bulunur.
 2. 340’dan fazla sinek kuşu türü vardır.
 3. Sinek kuşları dünyadaki en küçük kuş türlerinden biridir. Çoğu tür 7,5 – 13 santim uzunluğundadır. En küçüğü 5 santim ile Arı sinek kuşu. En büyüğü 20 santime ulaşan Dev sinek kuşudur.
 4. Hızla kanatlarını çırparken çıkarttıkları ses nedeniyle, Sinek Kuşu denmektedir.
 5. Türlere bağlı olarak, bir sinek kuşunun kanatları saniyede ortalama 50 kez çırpılabilir ve saniyede 200 defaya kadar çıkabilir. Bu, 15 m / s’den 54 kilometreden daha hızlı uçmalarını sağlar.
 6. Sinek kuşu havada süzülebilir, ileri, geri ve hatta baş aşağı uçabilir.
 7. Sinek kuşları, onlara enerji veren çiçek nektarını içerler, protein ihtiyaçları için böcekleri avlarlar.
 8. Bir sinek kuşu gagasının uzunluğu türe bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Çoğu, bir çiçeğin nektarına ulaşmalarını sağlayan oldukça uzun, ince bir gagaya sahiptir. Gagalarını hafif açarlar ve dilini kullanarak çiçek nektarını hızlı bir şekilde yerler.
 9. Kanatlarını hızla çırpmasından dolayı sinek kuşları çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle 1 günde toplam ağırlıklarından fazla çiçek nektarı tüketirler. Böceklerden sonra bu kadar yoğun gıda tüketimini hızlıca erite bilen en hızlı metabolizmaya sahiptirler.
 10. Sinek kuşlarının bütün gün uçarak harcadıkları enerjiyi telafi etmek için zamanlarının çoğunu yiyeceklerini sindirerek geçirirler.
 11. Sinek kuşları enerji harcamamak için geceleri “torpor adı verilen kış uykusuna benzer uyku durumuna girer.
 12. Sinek kuşlarının türlerine bağlı olarak ortalama 3 ile 5 yıl yaşarlar. Ancak 12 yıl kadar yaşadığı bilinmektedir.
 13. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yaşayan sinek kuşları, kışı geçirmek için sonbaharda 3000 kilometre güneye yani Meksika veya Orta Amerika’ya göç eder.
 14. Göç etmeye hazırlanan bir sinek kuşu, göç süresinde harcayacağı enerjiyi karşılamak için, vücut ağırlığının yarısı kadar yağ depolar.

Leave a Reply