Su Kurbağaları Hakkında 11 Kısa Bilgi

Su Kurbağaları Hakkında 11 Kısa Bilgi

Su kurbağalar, benzersiz davranış ve özelliklere sahip büyüleyici hayvanlardır. Su kurbağaları hakkında 11 kısa bilgiyi okumanın keyfine varın.

Daha ilginç bilgiler ve kurbağa gerçekleri için okumaya devam edin.

 1. Kurbağalar amfibi sınıfına ait . Yumurtalarını suya bırakırlar. Yumurtalar, yetişkin bir kurbağaya dönüşene kadar suda yaşarlar.
 2. Kurbağa yavruları kurbağalardan çok balıklara benzerler, uzun kuyrukları vardır ve solungaçlardan nefes alırlar.
 3. Bir amfibi hem karada hem de suda yaşayabilir.
 4. Kurbağalar karada yaşasa da, yaşam alanları bataklıklar, göletler veya nemli bir yerde olmalıdır. Çünkü derileri kurursa ölürler.
 5. Kurbağalar su içmek yerine, derileri yoluyla suyu emerler.
 6. Kurbağalar burun deliklerinden nefes alırken, aynı zamanda derileri yoluyla ihtiyaç duydukları havanın yaklaşık yarısını emerler.
 7. Kurbağalar yiyecekleri yakalamak ve yutmak için yapışkan, kaslı dillerini kullanırlar. İnsanların aksine, dilleri ağzının arkasına bağlı değildir. Bunun yerine, kurbağanın dilini daha da dışarıya yapıştıra bilmesi için öne bağlanmıştır.
 8. Su kurbağası sadece üç yaşındayken üremeye başlar.
 9. Vahşi kurbağalar birçok tehlikeyle karşı karşıya kaldıkları için birkaç yıl hayatta kalabilirler. Ancak gözlem altında, kurbağalar çok daha uzun süre yaşayabilir.
 10. Kurbağalar aynı anda önünü, sağını, solunu ve yukarıya doğru görebilirler. Uyurken bile gözlerini asla kapatmazlar.
 11. Kurbağalar aslında yiyecekleri yutmak için gözlerini kullanırlar. Kurbağa avını yakaladığında, göz bebekleri aşağıya doğru itilir ve ağzının çatısında bir çıkıntı oluşturur. Bu çıkıntı, kurbağanın ağzındaki yiyecekleri boğazının arkasına doğru iter bu sayede yutmasına sebep olur.
 12. Kara kurbanları hakkında 14 kısa bilgiyi okuyun.

Leave a Reply