Tavus Kuşu Hakkında 13 Kısa Bilgi

Tavus Kuşu Hakkında 13 Kısa Bilgi

Tavus kuşu hakkında 13 kısa bilgiyi okumanın keyfini çıkartın. Tavus kuşunun erkeği gösterişli bir kuyruğa sahipken, dişileri sade ve parlaktır. Bu ürümek için dişilerin seçici erkeklerin ise seçilen olduğu anlamına gelmektedir.

Okuyun ve tavus kuşları hakkında çeşitli ilginç bilgilerin tadını çıkarın.

Tavus Kuşu
Tavus Kuşu
 1. Tavus kuşu renkli göz çevresi ve desenli uzun tüy ve ürüme döneminde yelpaze gibi açtığı desenli kuyruğu ile bilinir.
 2. Kuyruk tüylerini yaklaşık 2 m uzunluğunda bir yelpaze oluşturacak şekilde havaya dikebilir.
 3. Tavus kuşları kuyruklarını dişilerini etkilemek için ve avcıları tarafından tehdit altında olduğunu düşündüğünde daha büyük görünüme bürünmek için kullanırlar.
 4. Hint tavus kuşu, Yeşil tavus kuşu ve Kongo tavus kuşu olmak üzere 3 çeşit tavus kuşu vardır.
 5. Dünyadaki birçok hayvanat bahçesinde ve dopal parkta bulunan en yaygın tavus türü Hint tavus kuşudur. Baş ve boynu parlak, mavi tüyler pullarla kaplıdır. Pakistan , Sri Lanka ve Hindistan’ın ve Güney Asya bölgelerine özgü bir tavus kuşudur.
 6. Kongo tavus kuşu Orta Afrika’ya özgüdür. Diğer çeşitler gibi büyük tüyleri yoktur. Demokratik Kongo Cumhuriyeti , orta Afrika’da bir ülkedir.
 7. Yeşil tavus kuşu Güneydoğu Asya’ya özgüdür, krom yeşili ve bronz tüylere sahiptir. Avcılık ve neslinin azalması nedeniyle nesli tükenmekte olan bir tür olarak kabul edilir.
 8. Beyaz tavus kuşu çeşitleri albino değildir, tüylerinde pigment eksikliğine neden olan genetik bir mutasyona sahiptirler.
 9. Tavus kuşu tüyleri, kuşun toplam vücut uzunluğunun yüzde 60’ını oluşturur ve 1.5 metre büyüklüğünde bir kanat açıklığıyla, dünyanın en büyük uçan kuşlarından biridir.
 10. Bir tavus kuşu 20 yaşın üzerinde yaşayabilir, erkek tavus kuşlarının tüyleri 5 veya 6 yaşına geldiğinde en iyi şekilde görünür.
 11. Tavus kuşu ayaklarında esas olarak diğer erkeklerle savaşmak için kullanılan mahmuzlara sahiptir.
 12. Tavus kuşları’da insanlar gibi omnivordur, birçok bitki, çiçek yaprağı, tohum, böcek ve kertenkele gibi küçük sürüngenleri yerler .
 13. Hindu kültüründe, savaş tanrısı Lord Karthikeya’nın tavus kuşu sürdüğü söylenir.

Leave a Reply