Tembel Hayvan Hakkında 15 Kısa Bilgi

Tembel Hayvan Hakkında 15 Kısa Bilgi

Tembel hayvan hakkında 15 kısa bilginini tadını çıkartın. Ne yediklerini, tembel hayvanların dillerini ne kadar uzatabileceğini, nerede yaşadıklarını, tembel hayvanların neden bu kadar yavaş hareket ettiğini ve çok daha ilginç bilgileri öğrenin.

 1. Tembel hayvanlar orta büyüklükte bir memelidir. İki parmaklı tembel hayvan ve üç parmaklı tembel hayvan olmak üzere iki tip tembel hayvan vardır, bunlar altı farklı türe ayrılır.
 2. Tüm tembel hayvan türlerinin aslında üç parmağı vardır, ancak iki parmaklı tembel hayvanların sadece iki parmağa bulunur.
 3. Tembel hayvanlar dişsiz memelilerin bir parçasıdır, bu nedenle karıncayiyen ve armadillo ile ilişkilendirilir.
 4. Tembel hayvanlar ağaçta yaşayan hayvanlardır, Orta ve Güney Amerika ormanlarında bulunurlar.
 5. Tembel hayvanların gövdesi genellikle 50 ile 60 cm uzunluğundadır. Günümüzde soyu tükenmiş tembel hayvanların türlerinin iskeletleri, bazı türlerin filler kadar büyük olduğunu göstermektedir .
 6. Tembel hayvanlar çoğunlukla Cecropia ağacının ağaç tomurcuklarını, yeni sürgünleri, meyvelerini ve yapraklarını yerler. İki parmaklı tembel hayvanlar böcekleri , küçük sürüngenleri ve kuşları da yerler .
 7. Tembel hayvanlar , yedikleri sert yaprakları çok yavaş sindiren dört parçalı bir mideye sahiptir, bazen bir öğünü sindirmeleri bir ay kadar sürebilir. Bu diyeti sindirmek, bir tembel hayvanın hareket etmek için çok az enerjiye sahip olduğu anlamına gelir ve bu da onu dünyanın en yavaş hareket eden hayvanlarından biri haline getirir.
 8. Tembel hayvanlar zeminde dakikada sadece 2 metre hareket edebilir. Ağaçlarda ise dakikada 3 metre.
 9. Yavaş hareket etmesinden dolayı kalın kürküne yuva yapan güveler, böcekler için harika bir yaşam alanıdır.
 10. Dillerini ağızlarından 28 ile 30 santim dışarı uzatabilir.
 11. Ağaç dallarına tutunmak için kullandıkları çok uzun, keskin ve güçlü pençelere sahiptir. Pençeler aynı zamanda avcılara karşı tek doğal savunmalarıdır.
 12. Yaşadıkları ağacı sadece haftada bir kez tuvalete gitmek için terk ederler. Bu, jaguarlar, kartal ve yılanlar gibi ana avcıları tarafından saldırıya en açık oldukları zamandır .
 13. İki parmaklı tembel hayvanlar geceleri daha aktif yaşarken. Üç parmaklı tembeller gün boyunca aktif oldukları bilinmektedir.
 14. Eskiden tembel hayvanların günde 15 ile 20 saat uyuduğu düşünülüyordu. Ancak, şimdi sadece günde yaklaşık 10 saat uyuduğuna biliniyor.
 15. Tembel hayvanlar vahşi doğada, ortalama 10-16 yıl yaşarken, koruma altında 30 yıldan fazla yaşamaktadır.

Leave a Reply