Tukan Kuşu Hakkında 13 Kısa Bilgi

Tukan Kuşu Hakkında 13 Kısa Bilgi

Tukan kuşu hakkında 13 kısa bilgiye göz atın. Farklı tukan türleri, ne yedikleri, gagalarını nasıl kullandığı ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinin.

Okuyun ve tukanlar hakkında çeşitli ilginç bilgilerin tadını çıkarın.

 1. Ramphastidae ailesinde sınıflandırılan tukanlar, neptropik bölgesinde yaşayan kuşlara verilen ortak addır. Yaklaşık 40 farklı tür vardır.
 2. Tukanlar tropikal ve subtropikal orman bölgelerinde yaşar, Orta Amerika, Güney Amerika’nın kuzey bölgeleri ve Karayipler bölgesinde güney Meksika’ya özgüdür .
 3. Tukanlar büyük renkli gagalarıyla ünlüdür. Ortalama 63 santim beden uzunluğuna sahip olmalarına rağmen gaga uzaklıkları 20 santimdir. Vücut ölçülerine göre dünyadaki en uzun gagaya sahip olan kuş türleridir.
 4. Tukan kuşların gagaları büyüklüğe rağmen çok hafiftir.
 5. Tukan kuşunun yaşadığı sıcak iklimlerde serin kalması için gagalarının bu kadar büyük olduğuna inanılmaktadır.
 6. Tukan kuşu gagaları, insan saçları gibi keratin maddesinden yapılmıştır buda çok güçlü olmadığı anlamına gelir, bu nedenle diğer kuş gagaları gibi kazmak veya saldırmak için kullanmazlar.
 7. Tukan kuşlarının 15 cm uzunlunda uzun dar dilleri vardır.
 8. Tukan kuşları küçük kanatlara sahiptir, bu nedende havada uzun süre kalamazlar ve diğer kuşlara nispeten daha kötü uçucudurlar. Bu durum Tukan kuşları için sorun teşkil etmez çünkü genellikle çok fazla hareket etmezler. Ağaç dallarını kavrayan kavisli ayakları ve keskin pençelerini sayesinde ağaç dalları arasında zıplayarak ilerlerler.
 9. Tukanlar çoğunlukla meyve yer, ama bazen böcekleri ve küçük kertenkeleleri avlarlar .
 10. Tukanlar küçük boyutlu sürülerde birlikte yaşarlar, ağaç oyuklarına yuva yaparlar veya ağaçkakanların açmış olduğu eski yuvalara yerleşirler.
 11. Dev Tukan, en yaygın olarak kabul edilen tukan türüdür, büyük portakal renginde ucu siyah olan bir gagası bulunur. Beyaz boyun tüyleri hariç tüm gövdesi siyah tüylerle kaplıdır.
 12. Tukanlar 20 yıla kadar yaşar ve doğada bulunan avcıları Jaguarlar ve diğer büyük avcı kedilerden oluşur.
 13. 1963 yılından beri, Kelloğğ markası Toucan Sam adında kurgusal bir çizgi film karakterini reklam filmlerinde oynatmaktadır. Toucan Sam bir Tukan Kuşudur.
Toucan Sam bir Tukan Kuşudur.
Toucan Sam bir Tukan Kuşudur.

Leave a Reply