Vatoz Balığı Hakkında 14 Kısa Bilgi

Vatoz Balığı Hakkında 14 Kısa Bilgi

Vatoz balığı hakkında 11 kısa bilgiye göz atın. Vatozların avcılara karşı savunmaları, vatozların ne yedikleri, nerede yaşadıkları, kaç türün olduğu ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinin.

Vatozlarla ilgili ilginç bilgilerimizi okuyun ve keyfini çıkarın.

 1. Kuzenleri olan köpek balıkları gibi , vatozların kemikleri yoktur, iskeletleri kıkırdaktan yapılmıştır.
 2. Dünyada yaklaşık 70 vatoz türü vardır.
 3. Vatozlar genellikle tropikal ve subtropikal iklimi yaşayan kıyı okyanus sularında bulunur, birkaç türü tatlı su nehirlerinde yaşar.
 4. Vatoz çeşitlerinin çoğunun kuyruğunda sadece kendini savunmada kullanılan bir veya daha fazla dikenli zehirli iğne bulunur.
 5. Vatozlar düz gövdeleri sayesinde okyanus dibindeki kumu kazarak kendilerini gömebilirler bu özellikleri yırtıcılardan saklanmalarına izin verir.
 6. Köpek balıkları, diğer büyük balıklar, foklar ve deniz aslanları vatozları doğadaki avcılarıdır.
 7. Vatoz gözleri vücutlarının üstündedir, ancak ağızları, solungaçları ve burun delikleri alttadır. Vatozlar avlarını göremezler, bunun yerine yiyecek bulmak için koku ve elektro alıcıları kullanırlar.
 8. Vatozlar çoğunlukla yumuşakçalar, yengeçler , istiridye, istiridye, deniz salyangozu ve küçük balıklar gibi kabuklular ile beslenir .
 9. Bazı vatoz türleri yüzmek için yüzgeçlerini bir kuş gibi çırpar, bu sayede suda yol alabilirler. Bazı türleri ise tüm vücutlarını dalgalı bir hareketle ileriye doğru iterek suda yüzerler.
 10. Sığ sahillerde gezerken ayağınızla dibe gömülmüş bir vatoz basmak ve sokulmak içten bile değildir.
 11. Doğada, bir vatoz ortalama 15 ile 25 yaşında yaşayabilir.
 12. Derin okyanusta bulunan bazı vatoz türleri kuyruk dahil 4,2 metreye kadar uzayabilir.
 13. Vatoz balıkları dünyadaki birçok mutfakta yenir. Singapur ve Malezya’da vatoz kömür üzerinde ızgara yapılır ve baharatlı soslarla servis edilir.
 14. Vatoz derisinden genellikle egzotik ayakkabılar, botlar, kemerler, cüzdanlar, ceketler ve cep telefonu kılıfları yapmak için kullanılır.

Leave a Reply